Bivanje in energijska učinkovitost
V naših domovih ali poslovnih prostorih si prizadevamo, da bi se ogrevali na najcenejši energent. Optimalnega in cenovno najugodnejšega, ki bo cenejši od drugih in vedno enako dostopen enostavno ni. Njihove cene se spreminjajo, ker jih glede na ponudbo in povpraševanje oblikuje trg. Prav tako lahko ceno kreira primanjklaj določenega energenta.
Bistvo torej je, da energenta, ki ga uporabljamo porabimo kar seda malo in da pri tem ugodja dobrega počutja ne zmanjšamo.
Na voljo imamo tako nekaj možnosti kot naprimer: del potrebne energije za ogrevanje proizvedemo sami (sončna elektrarna), stavbo v kateri bivamo dobro toplotno izoliramo (zmanjšamo toplotne izgube), ne ogrevamo prostorov (niso v uporabi).
Ne glede na vrsto energenta, ki ga bomo uprabljali bomo s kombinacijo navedenih možnosti zelo zmanjšali stroške ogrevanja.
Seveda je pa to veliko lažje zapisati, kot pa je dejanska situacija v praksi. Ljudje smo si glede na svoje navade in potrebe zelo različni. Ne bi bilo na mestu, da bi si zgolj in samo zaradi prihrankov svoj življenjski prostor tako zmanjšali in omejili, da bi potem v tašnem okolju bili popolnoma nezadovoljni.
Vsekakor pa lahko z malimi koraki veliko naredimo pri zagotavljanju učinkovitega izkoristka energenta, ki ga uprabljamo, predvsem v stavbah v katerih že prebivamo. Precej bolj učinkovito pa je dejstvo, da največje potencialne prihranke dosežemo, ko je hiša-stanovanje-poslovni prostor še na papirju.
Ključno je torej, da se ugotovi, kaj zares potrebujemo in izključimo tisto za kar mislimo, da bi nam kdaj prišlo prav.
Pripravil: Boris Ješovnik, direktor/nepremičninski agent
Nazaj